EYLÜL’ÜN ERASMUS DENEYİMİ

Eylül’s Erasmus Experience

Gittiğinde nerede kaldın?

Okulun çok yakınında bulunan ama birçok lokasyonda da bulunan DUWO adlı öğrenci yurdunda kaldım. Yurda kaydımızı gitmeden 1-1 buçuk ay öncesinden yaptırdığımızı hatırlıyorum. Hollanda’ya vardığımızda  anahtarları DUWO’nun okula yine çok yakın olan ofisinden teslim aldık ve odalarımıza giriş yaptık. DUWO her anlamda çok tatmin edici bir yurt. Bir şeyiniz bozulduğunda yardımcı oluyorlar, eve ilk girdiğinde bir kutunun içinde sana lazım olabilecek tencere-tabak gibi şeyler buluyorsun, yani satın alman gerekmiyor. Yurdun hemen karşısında tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğin marketler var. Türk marketi de yurda çok yakın. https://www.duwo.nl/,

Sosyal hayat nasıldı?

Öğrenci yurdunda kaldığım için ve öğrenim gördüğüm programda çoğunluk Erasmus/Exchange öğrencisi olduğu için sosyal hayat çok canlıydı benim için. Sosyallik tamamen kendinle alakalı bir şey, önce bunu anlamak çok önemli. Eğer odanda sürekli ders çalışmak niyetindeysen zaten sosyallik diye bir şey olmaz. Okuldaki hocalarda Erasmus öğrencilerine karşı çok anlayışlılardı şansımıza, gezmek ve başka ülkeler görmek istediğimizin farkındalardı. Okulun Erasmus öğrencilerine özel yağtığı bir sürü etkinlik var, onlara katılınca zaten bir sürü insan tanımış oluyorsun.

Erasmusta gittiğin okul nasıldı?

Eğitim sistemlerine bakacak olursak zaten Hollandalılar çok başarılı bu konuda. Derslerde projeleri genellikle grup halinde yapıyorduk ve proje başına bir mentörümüz oluyordu. Mentör her hafta bizi kontrol ediyor, projede hangi aşamadayız ona bakıp destek veriyordu. Her hafta bu kontrol projenin ilerlemesine çok katkı sağladı diyebilirim. Tek başına olduğunda ve yönlendirilmediğinde çok çabuk kaybolabiliyorsun konseptin içerisinde. Ödevleri eksiksiz yapmanı beklerler ama bir bahanen olduğunda ve bunu önceden hocanla (e-mail yoluyla veya bizzat) paylaştığında seni anlayışla karşılarlar. Önemli olan önemsediğini onlara göstermen. Eğitim sistemi dışında okul içerisinde kartla alışveriş yapabiliyorsun, nakitle ödemek söz konusu değil. Kartı okul veriyor, sadece okulda geçen bir kart bu. Onun dışında Erasmus öğrencilerine özel bir sürü etkinlik, İngilizce konferans, atölyeler, oyunlar ve partiler oluyor. Spor salonu mevcut, üyelikle gidebiliyorsun. Yemekhanede yemekler çok çeşitli ve ders çalışacak çok fazla alan var. Okul oldukça büyük diyebilirim bu anlamda.

Okulun yeri nasıldı?

Okulun lokasyonu Den Haag HS tren istasyonunun hemen karşısında kalıyor. Tramvay ve otobüs durağı da hemen dibinde diyebilirim. DUWO yurdu da aynı şekilde. Merkeze tramvayla birkaç durak yani oldukça yakın. Bisiklet kullandığında 7-8 dakikada merkezde oluyorsun maksimum. Yürümek bile mümkün.

Erasmus hayatına ne kattı?

Klişe olsun diye söylemiyorum ama Erasmus hayata bakış açımı değiştirdi. İngilizcemin gelişmesinin yanında, Felemenkçemi de geliştirmemi sağladı. Hayatta ayaklarımı daha sağlam basmama neden oldu, bir şeyleri kendi başıma halledebilmem için bana cesaret ve güç sağladı. Daha girişken bir insan yaptı. Orada kısıtlı zamanım olduğu için anı daha dolu dolu yaşamam gerektiğini fark ettim. Kültürden kültüre nasıl değişiyoruz, ama bir o kadar da nasıl aynıyız insanlar olarak, bunu anladım. Olgunlaştım, başka biri olarak geri döndüm. Artısı çok, eksisi yok bu deneyimin.

Çalışma imkânın var mıydı?

Ben çalışmadım ama part-time çalışan arkadaşlarım vardı. Türk restoranı veya marketi bulup iyi ilişkiler kurabilirsen bazen şanslı olabiliyorsun bu konuda. Oradaki Türkler de çok yardımcı oluyor zaten. Sipariş üzerine bisikletinle de çalışabileceğin işler var mesela. Bazı Erasmus öğrencileri ek para için sipariş götürüp getiriyorlardı ama Cumartesi akşamı da çalışıyorlardı mesela. Cumartesi akşamı çalışmak da sosyal hayatı öldürebilen bir şey maalesef. Sonuç olarak part-time çalışmak mümkün ama maalesef çok bilgi sahibi değilim bu konuda.

Hibe çıktı mı?

Hibe çıktı çünkü ilk gidişimdi ve İngilizce not ortalamam da sıralamada hibe almamı kolaylaştırdı. Erasmus puanına ve o dönem Erasmus’a başvuru yapan kişi sayısına göre değişiyor hibe çıkıp çıkmaması. Ama çok yüksek ihtimal çıkıyor. Hatta benim başıma çok garip bir şey geldi; Erasmus eğitiminde hibe kolayca çıkmıştı ve sorun yaşamamıştım ama Erasmus’tan geldikten sonra mezun olmadan evvel Erasmus stajına da başvurup Hollanda’da staja başladım. Hibe çıkmadı bu kez. Yedek listesinde olmam da hiçbir şekilde ümit vermiyordu çünkün benden önce yedek listesinde 20 küsür kişi vardı. Stajımın bitmesine yakın Erasmus ofisinden mail aldım, çoğu kişi iptal etmiş ve yedek listesinde sıra bana gelmiş. 1200 Euro yatırdılar. Bu yüzden böyle olasılıklar da olabiliyor diye eklemek isterim bu soruya cevaben.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s