GÜNEY’İN GÖZÜNDEN ERASMUS

Güney’s Erasmus Experience

GÜNEY ÖZDAMAR  
Ülke/Şehir:  ALMANYA/GERMNAY-Wiesbaden
Üniversite: Hachschule Rhein Main 
Yıl: 2018-2019

Gittiğinde nerede kaldın?

Okulun tavsiye ettiği ama okula bağlı olmayan yaklaşık 3-4 tane yurtlar vardı. Ben başvurumu geç yaptığım için ya olumsuz geri dönüş aldım ya da bu fırsatı kaçırdım. Bu yüzden gidene kadar belli değildi. Gitmeye çok yakın bir zamanda arkadaşımla Airbnb’den bir aylık ev tuttuk.  Erasmus buddy’imin yardımıyla benimle aynı bölümde okuyan arkadaşımla bir öğrenci evine bir odaya yerleştim. Bir yıl boyunca orada kaldım. Ücreti yaklaşık 180-280€ arasındaydı.

Sosyal hayat nasıldı?

Sosyal çevre açısından gittiğim ülkede kabul edildim. Bir dışlanma yaşamadım. Çok renkli insanlarla tanıştım ve hepsi de kendilerine karşı çok dürüsttüler. Bu sebepten arkadaş çevremde samimi bir ortam oluştu. Diğer erasmustan gelenler öğrencilerle çok vakit geçirmedim. Genelde arkadaş ortamım okuldan ve Almanlardan oluşuyordu. Neredeyse her gün başka şehirlere gidip gezebiliyorduk.

Erasmusta gittiğin okul nasıldı?

Bazı derslerde zorlandım. Örnek verecek olursak, çizim dersi almaya çalışmama rağmen ileri seviyeydi. Derslerin resmi dili İngilizceydi lakin bazı derlerin işlenişi hocanın inisiyatifine bağlıydı. Giderken en temel Almancaya sahiptim. Yine de zorlandığım zamanlar oldu ama tasarım bölümü öğrencisi olduğum için uygulamalı derslerde dil o kadar da etkili değildi. Orada ki sistem şöyle işliyordu; dersler ya 3 ya da 9 AKTS krediye sahipti. Kadir Has’ta ise 3 ya da 6 AKTS kredili. Bundan dolayı biraz karışıklık olabiliyor. Erasmusta aldığınız 4 ders kadir Has’ta 5 derse tekabül edebiliyor. Eşlenen/eşlenen derslerin çoğu seçmeli dersler oldu, eğer zorunlu ders seçecekseniz içeriğin birbirine çok yakın olması lazım.

Okulun yeri nasıldı?

Gittiğim okul Wiesbadendeydi. Şehir çok küçüktü ve her yer birbirine yakındı. Hatta arkadaşlarımın arasında şöyle bir söylem vardı: “Wiesbaden ist ein darf” (Wiesbaden bir köy).  Ulaşımdan yana sıkıntı çekmedim. Ulaşım bir nevi ücretsizdi. Sene başında belli bir miktar para ödeyerek bir öğrenci kartı sahibi oldum. Bu kart ile eyalet içinde bütün ulaşım araçlarını kullanabiliyordum örneğin Frankfurt.  Başta ödediğim ücretin katbekat fazlasını ulaşım olarak geri aldım.

Erasmus hayatına ne kattı?

Erasmusta bir yıl okumuş biri olarak benim için çok güzel bir deneyimdi. Kaldığım süre boyunca dil kazanımı edindim. İngilizcemin yanına Almanca katıp geliştirdim. Kendime farklı bakış açıları kattım ve çok değerli sergilere katıldım ve çok değerli kişilerle tanıştım. Çalışmalarım sergilendi. İleride referans olabilecek bir film hocam bile var artık!

Çalışma imkânın var mıydı?

İlk dönemimde bana maalesef çalışma hakkı verilmedi. İkinci dönem de vize başvurumu Almanya da yaptığım için çalışma izni verdiler.

Hibe çıktı mı?

Hibenin çıkıp çıkmaması sizin not ve İngilizce ortalamanıza bağlı yani başta böyle bir sistem var. Benim gittiğim dönemde aylık 500€ gibi bir hibe verdiler ama aylık verilmedi. Dönemin başında %80’ni toplu olarak vermişlerdi. İkinci dönem içinde hibemin çıkıp çıkmayacağı belli değildi. Birinci dönemin sonunda olumlu yanıt gelince kalmaya devam ettim.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s