NURDENİZ VE EXCHANGE

Gittiğinde nerede kaldın?

Birinci sınıflara ve benim gibi giden Exchange öğrencilerine kampüs içindeki yurtlarda kalma zorunluluğunun olduğundan bahsettiler. Okulun kullandığı YourConnection sitesinden başvuru zamanı geldiğinde bir form dolduruyorsun. Formun içeriğinde de kalmak istediğin yurt isimleri hangileri (yurtlar karma veya tek cinsiyet ya da mutfaklı suit olmasına göre isimsel değişkenlikler gösteriyor), tek başına mı yoksa oda arkadaşıyla mı kalmak istiyorsun, eğer oda arkadaşı istiyorsan; oda içinde nasıl bir rutinin olabilir, erken mi yatarsın, geç saatlere kadar çalışır mısın gibi sorular bulunuyor sağlıklı bir eşleştirme için. Ben Kasling Hall’da standart odada bir oda arkadaşıyla kaldım. Dönemlik 2700 $ ödedim. Daha uygun olması açısından kampüsün hemen dışında sadece öğrencilerin kaldığı okula bağlı olmayan belli konaklama alanları var ama dediğim gibi orda kalmanın kabul görür olma durumunu bilmiyorum. O konaklamaların daha ucuza gelmesinin sebebi de büyük ihtimalle öğrencilerin birden fazla insanla beraber tutmasıdır diye düşünüyorum.

Sosyal hayat nasıldı?

Sosyal hayat için kampüs dışında çok fazla seçenek bulunmuyor ama kampüs her anlamda çok aktif. Her gün kampüsün farklı yerlerinde değişik etkinlikler oluyordu istisnasız. Ilk haftalar zaten okula yeni gelenler için düzenlenen etkinliklerle geçiyor (güz dönemi için). Bir tek bölümündekilerle tanışmak dışında bütün kampüsle kaynaşma imkanı bulabiliyorsun. Katılabileceğin sayısız kulüp imkanı var. Ayrıca buna ek International Student Service öğrenciler için çok iyi çalışıyor. Fredonia dışına günü birlik etkinlikler yapabiliyorlar (Niagara Şelalesi gezisi ya da Buffalo Filarmoni Orkestrasını izlemeye gitme gibi). Fiziksel aktivite adına spor salonu, buz pisti, yüzme havuzu gibi çeşitli alanlar da mevcut. Güz dönemi için bir haftalık Thanksgiving aramız vardı mesela. O bir dönem kampüs hayalet şehre dönüyor. Eğer konaklamayı vizeyi vs. ayarlayabilirsen Kanada’ya geçmek ulaşımsal olarak çok kolay. NYC’de kalan çok insanla tanışabildiğin için herhangi bir arkadaşının evine giderek Thanksgiving yemeklerine dahil de olabiliyorsun veya state değiştirip Disneyland’e bile gidebilme imkanın var. 

Exchange’de gittiğin okul nasıldı?

Okulun daha çok müzik ve sanat alanlarında öne çıktığını gördüm. Birden fazla anadal ve yandal yapan insanlarla tanıştım. Orada sanırım çok doğal bir şey 5 tane anadal bitirmek. İnsanlar bir bölüme odaklı devam etmiyorlar. Benim de en büyük pişmanlığım kendi bölümüm dışında daha farklı alanlardan ders seçmek için bakmamış olmak olabilir. Çok farklı dersler ve haliyle bölümler var. Grafik tasarım okurken seramik dersi de alabiliyorsun, ilgini çekiyorsa ders olarak yoga da. Animasyon için özellikle Amerika’da üniversite düzeyinde eğitim veren çok sayılı üniversite olduğunu Fredonia’nın da onlardan biri olduğunu öğrendim. Genellikle herkesin çizimi çok iyi ve karakter tasarımı üzerinden ilerliyorlar. Çalışmak ve kendini geliştirmek için çok güzel bir ortam var. Lablere giriş çıkışı okul kartınla yapıyorsun yani erişimin olan bütün lableri ve içinde bulunan malzemeleri 24 saat kullanabilme gibi bir imkanın var. 

Okulun yeri nasıldı?

Okul bu anlamda biraz kötü. Özellikle şehir hayatına alışık bir insana bir noktadan sonra boğucu gelmeye başlıyor çünkü kampüs dışında bir hayatın yok. New York’taydım ama NYC’yle aramda 12 saatlik bir mesafe vardı. Hiç bir rasyonelliği yok ama şöyle görselleştirebilirim; NYC’ye Istanbul dersek, 10 saatlik uzaklıktaki Buffalo Erzurum oluyor diyelim. Buffalo’ya kadar tren ulaşımı, uçakla ulaşım, otobüs her şey var. Fredonia’da Erzurum’un bir köyü oluyor bu durumda. Doğrudan hiçbir ulaşım yok. Buffalo’dan sadece belli saatlerde kalkan bir otobüse binmen gerekiyor. Erzurum dememin sebeplerinden biri de hava şartları. Fredonia’yla Kanada’nın arasında sadece Lake Erie denen bir göl var ve göl efekti dedikleri olay iklimlerini çok etkiliyor. Göl rüzgarla kar taşıyor. Ekimde kar görmeye başlıyorsun. Özellikle bahar dönemi çok soğuk geçiyormuş. Güz döneminde maksimum -10ları görüyorsun ama Ocak ayından sonra -29C a kadar düşüyormuş hava. Bir güzel yanı gece yarısı yurduna giderken önünden geyikler koşabiliyor. Benim en mutlu anım bununla karşılaşmaktı sanırım. Her yerde çok fazla anlamsızca enerjik sincap var bu arada. 

Exchange hayatına ne kattı?

Kişisel olarak her anlamda çok şey öğrendiğim, geliştiğim güzel bir yolculuktu benim için. Çok farklı şekillerde kendini dışavuran, özgür insanlar tanıma fırsatım oldu. Kültür şoku yaşayan insanlardan olmadım ama her gün hamburger ve patates kızartması türevleri yemek beni de biraz sarstı. Bölümsel olarak, yönelmek istediğim alana altyapı sağladı. Farklı materyallerle yapabileceğimi düşünmediğim işlerde başarı sağlayabildiğimi gördüm. Ayrıca network adına her alandan insana, arkadaşa ulaşabildim de diyebilirim. 

Çalışma imkânın var mıydı?

Okulda bulunan kafeteryalara öğrenci alımları oluyor. Başvurduğun zaman geri dönüş alabiliyorsun. Ayrıca yurt içinde Night Desk Assistant olarak belli akşamlar belli saat aralığında çalışma olanağı var. Bazı günler uykusuz kalabilirim diyen varsa kontenjan dolmadan başvurması gerekiyor. 

Hibe çıktı mı?

Exchange’de hibe olanağı maalesef yok fakat Kadir Has dönemlik ödemen gereken eğitim ücretini karşılıyor. Ama Kadir Has’a bursun oranında ne ödüyorsan yine ödemeye devam ediyorsun. Ayrıca benim gittiğim sene uçak biletimi de okul karşıladı. Tabi bunun karşılığında senden belli bir oranda başarılı olmanı bekliyorlar. Bunun diğer dönemlerde devam edebilirliğini bilmiyorum. Geriye bana kalanlar yurdumun ücreti, yemek planım, kaydolduğum dersler için, uluslararası öğrenci olduğum için belli bir ücret ve sağlık sigortam oldu. 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s